İLETİŞİM EĞİTİMİ

          İletişim eğitimi, hayatımızın her alanında kullanılabilecek teknikleri içermektedir. İletişim aslında sadece bir eğitim değil, aynı zamanda hayata bakış açımızı değiştiren bir öğretidir.

Hepimiz sosyal varlıklarız. Bu yüzden hayatımızın her alanında insanlarla iletişime geçiyoruz. İyi iletişim kuran insanlar iş ve özel hayatında hızlıca yükselirken, iletişim becerileri zayıf olan insanlar bu yükselişi maalesef yakalayamıyor.

Bir insanın ilişkilerinin niteliği, o insanın yaşamının kalitesini gösterir. İlişki sorunları, gerçekte iletişim sorunlarıdır ve yaşamın değişik yönlerinde kendini gösterir. Aile yaşamınızda anne-babanızla, kendinizle, iş arkadaşlarınızla aranızda bu tür sorunlar yer alabilir.

İşte bu sorunlardan yola çıkarak sizin farkınızı ortaya koymanız gerekiyor. Bu farkı ortaya koymada kuracağınız etkili iletişim büyük önem taşımaktadır. Çünkü her şey siz de başlar. Bu durumun, üyesi olduğunuz organizasyon için de büyük önemi vardır. “Ben, kimseyle iyi iletişim kuramıyorum” diye düşünseniz bile, her şeyin bir başlangıcı vardır.

Şirket çalışanlarının birbirini anlaması, sorumluluk alması ve karşılıklı güveni en iyi şekilde kurması karşılıklı saygı ile başlar. İnsan kaynağının, karşılıklı saygı temelinde kuracağı iletişim şirketin gelişimine büyük katkı sağlayacaktır.

İletişim Eğitiminin Amaçları;

a) İyi iletişim kurmanın önemini kavramak

b) İş ortamındaki öncelikli iletişim biçimlerini sıralamak

c) Yaşanan bir sorunu doğru şekilde ifade etmek

d) Rol farklılığından doğan iletişim problemlerini çözmek

e) İletişimde karşılık saygının sınırlarını belirlemek