PUKÖ EĞİTİMİ

          PUKÖ 2. Dünya savaşı sonrası Amerika’nın Japonya’ya yardım ve destek sürecinde Amerika’lı ünlü yönetim gurusu Edward Deming tarafından geliştirilmiş bir sistematiktir.

Şirketler süreç kalitesini iyileştirmek için PUKÖ döngüsüne sarılır. Yöneticiler ve mühendislik faaliyetlerinin yanı sıra tüm yönetim faaliyetlerini de kapsayacak şekilde bu kavramı genişletir.

PUKÖ yeni veya farklı bir şey değildir. Hepimiz onu, belirli düzeylerde de olsa, her zaman etkinliğimizi artırmada (işlerimizi daha hızlı, kolay, ucuz ve iyi yapmak için) kullanmaktayız. PUKÖ, sağduyudur; ancak, sağduyu konusu bir sağlık diyeti veya egzersiz gibi, nasıl uygulayabileceğimizi bilmemiz gerekir.

PUKÖ çevrimi, yönetimin herhangi bir süreci kararlı bir duruma getirmesine ve süreç iyileştirme çalışmalarının asla son olmayacağı düşüncesinin firmada yerleştirilmesine yardımcı olabilecek bir yöntemdir.

PUKÖ çevrimi, tekrar eden hatalardan kaçınmak ve süreçleri iyileştirme imkanı sağlayan basit bir dört aşamalı yöntemdir. Bu modele çevrim denmesinin nedeni tüm aşamaların tekrarlayan şekilde kullanılarak sürekli iyileştirmenin gerçekleştirilmesidir.

PUKÖ Eğitiminin Amaçları;

a) PUKÖ’ nün tüm planlamalara nasıl uygulanabileceğini kavramak

b) PUKÖ düşünme tarzını geliştirmek

c) PUKÖ’ yü daha bilinçli olarak kullanmak

d) PUKÖ’ nün sistematik bir iyileştirme yaklaşımı olduğunu kavramak

e) PUKÖ çevrimini çalışma hayatında uygulamak